ODZNAKY RODU - RODOKMEN RODU UBRY

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

ODZNAKY RODU

 

zdroj: http://houseofbrianboru.blogspot.cz/

 

motto:
“ Lamh  Láídir  an  Uchtar “

Motto je v originálním jazyce a znamená něco jako "silná ruka nejvyšší"
---

První známý symbol rodiny O'Brien byla bitevní vlajka Dál gCais, která je popsána v knize Leinster jako " hnědofialovočervená a zlatá (žlutá)," ale design není znám.  
Dalcassian rodiny držely právo vést pod touto vlajkou královskou armádu v Münsteru do bitev. Jejich území bylo severní Munster - Province nazývaná Thomond, které je dnes hrabstvím Clare, Limerick a Tipperary.ry.

Keltský lev v kruhu krále Briana Boru

 
 Vyobrazení pravděpodobně prvního používaného erbu.
Hlavní Herald kanceláře Irska uvádí, že první heraldické zbraně používané v rodině Uí Briain jsou popisovány takto: “Gules a dexter forearm holding a sword in pale all proper.” (paže přirozené barvy v pravé polovině červeného štítu drží meč hrotem vzhůru).

 

O'Brien heraldické zbraně(erb) byly změněny dne 1. července 1545, kdy Murrough "Tanist" Ua Briain, 57. král Thomond, se vzdal svého království ve prospěch krále Jindřicha VIII. Toto království mu bylo znovu uděleno spolu s anglickým titulem 1. hrabě z Thomond a Baron Inchiquin. Tato rezignace králi Jindřichovi VIII, se konala v Greenwichi u řeky Temže, v Anglii. Murrough "Tanist" Ua Briain, 57. král Thomond přestal používat své staré héraldické zbraně(erb) a Král Jindřich VIII mu poskytl své

osobní zbraně k jeho užívání s tím rozdílem, že tři zlatí lvi byly rozděleny do dvou heraldických kovů zlata a stříbra. Zůstali také bez modrých drápů a jazyka. Z anglického pohledu to byla velká čest, ale z Ui Briain klanu a irského pohledu to byla kapitulace a ponížení.Každý klan měl svůj charakteristický vzor na látce. To bylo zvláště specifické pro Skotsko. Vlevo je původní vzor Uí Briain a vpravo pak moderní vzor  O'Brien.

 

Keltové byli známí svými nikde nekončícímy uzly. Každý klan měl svůj charakteristický uzel a tento je rodovým uzlem O'Brien klanu.

 
 
 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky